Индик, ирій, етер, проєкт, і ще десятки інших незвичних слів. Такі правила комусь можуть здаватися новизною, проте ще у 2019 році Міносвіти опублікувало нову редакцію “Українського правопису”, рекомендуючи застосовувати ці норми у всіх сферах життя.
Хоч деякі правила й змінились та до цього року їх не виносили на завдання вступних іспитів. І у 2024 році НМТ ще відбудеться за старим правописом, але так буде востаннє. І розуміючи це учні помалу готуються. Наголошують їм на цьому вчителі, адже через рік усім нам доведеться писати і говорити за новими правилами.
“Діти набувають певних навичок, наприклад, вони вже знають, що якщо раніше слова священник, колись писалось з одною літерою “н”, то за новою редакцією — з двома”, — каже заступниця директора з виховної роботи, учителька української мови та літератури Тернопільської ЗОШ № 14 ім. Б. Лепкого Світлана Юрин.
У школі №14 учнів до тестів готують всебічно, вчать і організувати свій час, пояснюють як не хвилюватися.
Самі випускники кажуть, розуміють, що треба звикати до нововведень. Готуватись не проти, і зізнаються загалом це цікаво – чути і вчити нову вимову слів чи незвичні наголоси.
Експерти пояснюють, такі зміни не випадкові. Адже ввівши в дію новий правопис у 2019 році, зрозуміли, що роками діти вчили зовсім інші, ще старі, правила, тож тестувати їх по-новому — не вдала ідея.
“З огляду на те, що учасники ЗНО не готові виконувати завдання, тому що вони навчалися в попередні роки, коли ще того правопису і в помині не було, запровадили так званий перехідний період. Він становить 5 років. Аби дітки встигли адаптуватися, підготуватися і таке інше”, — пояснює методистка відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклу ТОКІППО Майя Кондирєва.
Йдеться про те, що у 2019 п’ятикласники почали вчити вже нові правила, тож саме вони у 2025 році будуть здавати НМТ з новими завданнями. До речі, основа тестів залишиться тією ж. На цьому наголосив заступник директора Тернопільського інституту післядипломної освіти з питань ЗНО та моніторингу якості освіти Юрій Шайнюк.
В Україні існує банк тестових завдань, тож експертам доведеться доопрацювати лише частину, пов’язану з новим правописом. А ще, з важливого, був прийнятий закон, у якому внесли зміни у тестуванні на 2024 рік.
“Він ще не оприлюднений, але буквально на днях він буде. Це закон щодо вступу у заклади вищої освіти у 2024 році і звільнення випускників початкової базової і повної середньої школи, тобто 4-класників, 9-класників і 11-класників від державної підсумкової атестації”, — пояснив Юрій Шайнюк.
Більше — дивіться.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Тернополя та області.