В Україні від підвищеного артеріального тиску страждає близько 10 мільйонів людей – а це доволі значний відсоток населення. Такою є статистика Міністерства охорони здоров’я. Хвороба, кажуть медики, підступна і може не супроводжуватися жодними симптомами, проте потім проявитися важкими ускладненнями.
ВАСИЛЬ НЕТЯЖЕНКО, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Терапія»:
«Минулого року – 110 тисяч, ви чуєте, 110 тисяч мали інсульт. Що таке інсульт? І 50 тисяч, ну по наших даних – це набагато більше, мали інфаркт міокарда».
Втім, не всі усвідомлюють серйозність захворювання і зволікають з лікуванням. А то й зовсім відмовляються від нього. І якщо 1/3 тих, хто страждає від підвищеного тиску, визнає Василь НетЯженко, не потребує медикаментозного лікування – здебільшого, це молоді люди, в яких артеріальний тиск нормалізується від корекції способу життя, –то іншим воно необхідне.
ВАСИЛЬ НЕТЯЖЕНКО, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Терапія»:
«Тобто, один не хоче лікуватися, другий – не вірить у лікування, третій – не може, і так далі, і тому подібне. По Україні – сільська місцевість лікується від підвищеного тиску всього-навсього 8 % пацієнтів. Тобто, практично кожний 12 пацієнт, який має високий артеріальний тиск, він лікується постійно. Серед міського населення – 15 % пацієнтів».
За кордоном, каже Василь НетЯженко, ці показники вищі. У Європі в цілому лікується 35 відсотків хворих, в США – близько половини. Щоб збільшити прихильність пацієнтів до лікування, в Україні вже кілька років діє пілотний проект, відповідно до якого, держава певною мірою компенсує хворим вартість медикаментів від гіпертонії. Пацієнтам він, фактично, дає можливість купити препарати за нижчою вартістю. І це, каже Василь НетЯженко, приносить позитивні плоди, відтак, пілотний проект з наступного року може стати вже постійною програмою.
ВАСИЛЬ НЕТЯЖЕНКО, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Терапія»:
«В минулому році зменшилась кількість хворих на фоні застосування цих препаратів з інсультом на 7 тисяч. Ви можете собі уявити, якщо 7 тисяч хворих – вони мали би мати інсульт, а вони його не мали. І на 16-20 % в різних регіонах зменшилися виклики швидкої допомоги на гіпертонічні кризи».
Цьогоріч на реалізацію проекту було передбачено 140 мільйонів гривень. В зв’язку із ситуацією в країні, всі регіони, каже Василь НетЯженко, отримали гроші в червні. Зокрема, Тернопільщині дісталося більше трьох мільйонів. З них, кажуть в облдержадміністрації, наразі реалізовано 85 %.
ВОЛОДИМИР КУРИЛО, директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації:
«Сьогодні державою виділені кошти для лікування цієї серйозної недуги з єдиною метою – покращити якість життя пацієнта, тривалість життя пацієнта, зменшити смертність і інвалідність від даної патології».
Аби отримати медпрепарати за програмою, потрібно звернутися до лікаря, який випише рецепт. Якщо ж у медзакладі чи в аптеці вам відмовили, Володимир Курило радить звертатися на гарячу лінію департамену охорони здоров’я облдержадміністрації.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Тернополя та області.