За ініціативи міської централізованої бібліотечної системи, у бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля» створили артбук до 150-річчя з Дня народження митрополита Андрея Шептицького.
ОКСАНА ЛЕХІЦЬКА, бібліотекар бібліотеки-музею «Літературне Тернопілля»:
«Це виключно наша праця, ми переглянули багато дуже архівних матеріалів, переглянули багато літератури, тому що нам здавалося, що легко і тяжко писати. Це є надзвичайно важлива річ – донести дітям, тому що наш артбук розрахований, в основному, все ж таки, як ми – дитяча біблотека, ми хочемо, щоб більше діти взнали про цю особистість».
Понад 70 років ім’я Андрея Шептицького було викреслене з української історії. Радянська влада розповсюджувала про нього неправдиву інформацію. Українській незалежності – 24 роки, починають відкривати архіви, тому, вважають науковці, час проливати світло на темні плями історії. У новоствореному артбуці пройшлися маркером по житті митрополита, кажуть історики після побаченого.
ЕЛЛА БИСТРИЦЬКА, доктор історичних наук, професор ТНПУ ім. В. Гнатюка:
«І оця виставка, цей артбук – це такий вагомий внесок. Я, чесно кажучи, ще раз, подивована тим, що зробили наші колеги і вони консультувалися з дуже багатьма фахівцями з різних галузей. Те, що стосувалося моїх консультацій, я бачу, як це відобразилося і настільки це все вийшло дуже добре»
Артбук розповідає про рід Шептицького, його сім’ю, монаший та єпископський періоди життя. Зі сторінок усі охочі дізнаються про його митрополичу діяльність. А ще про те, як чоловік, який ходив у латаних штанах, опікувався сиротами, займався меценатством, об’єднував українську діаспору, зустрічався зі світовими лідерами. Під час паломництва під проводом Андрея Шептицького у 1906 році книжку «Як то Русь ходила слідами Данила» отримали всього 505 осіб. Один з цих примірників сьогодні належить сім’ї Марії Крупи.
МАРІЯ КРУПА, громадський діяч, член Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка:
«Моя прабабця, Марія Варениця, їздила у Святу землю під проводом Андрея Шептицького і, відповідно, отримала ту книжку. Богу дякувати, вона в нас збереглася і це – раритет такий нашої сім’ї».
Андрей Шептицький так організував подорожі, що їхало не лише духовенство, а й різні знатні люди. Наприклад, по дорозі на Святу землю прабабуся пані Марії слухала спів оперного співака Олександра Мишуги.
МАРІЯ КРУПА, громадський діяч, член Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка:
«Там було три кляси, як тоді казали. Перша кляса коштувала 450 крон, друга – 400, третя – 300. Вона їздила у третій клясі, оскільки була рільником, селянином. Розказувала, що могла б їхати у першій клясі, але що б я з тими панами була говорила?».
Андрея Шептицького можна без перебільшення назвати пророком українського народу, стверджують отці. В останні хвилини життя митрополит передбачив:
о. МИХАЇЛ ПАСТУХ, віце-ректор Тернопільської вищої духовної семінарії ім. Патріарха Йосифа Сліпого:
«Наша Україна відродиться, стане могутньою, заможною, вільною країною, де буде панувати злагода, мир, любов і добробут. Вона буде дорівнювати іншим високо розвинутим країнам. І дальше сказав: і згода, і любов, і мир будуть панувати в цьому народі. Все то буде, тільки, як я кажу, нам треба постійно молити Господа Бога і заступництва Пресвятої Богородиці, щоб надалі нас не опускала зі своєї опіки».
Артбук про Андрея Шептицького залишатиметься у бібліотеці-музеї. Запрошують із ним ознайомитись усіх охочих, особливо дітей.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Тернополя та області.