Старі будівлі із поганою теплоізоляцією, висока вартість опалення та гарячого водопостачання, примушують українців шукати шляхи економії. Зокрема, мова йде про термомодернізацію.
СЛАВОМИР МАТУШАК, керівник економічного відділу Посольства Республіки Польща у Києві
«Наразі у вас на комунально-житлову сферу України припадає від 30-40% річного споживання газу, електроенергії та тепла. У порівнянні з ЄС, ситуація в Україні виглядає досить невтішно. В українських багатоквартирних будинках використовується втричі більше енергії, чим в таких же будинках в ЄС».
Дуже схожа ситуація була і в Польщі. В результаті масштабних заходів з утеплення будинків вдалося значно заощадити на використанні тепла, відзначив керівник економічного відділу Посольства Польщі у Києві.
СЛАВОМИР МАТУШАК, керівник економічного відділу Посольства Республіки Польща у Києві
«До 90-го року минулого століття у нас не переймалися такими проблемами, як енергоефективність та теплоізоляція будинків. І це спричиняло дуже велике використання енергетичних ресурсів. Потім, завдяки впровадженню модернізації, видатки на опалення відчутно знизилися».
За роки реалізації проектів з енергозаощадження, поляки набули чималого досвіду і готові ним ділитися із українцями. Таким чином наблизити Україну до стандартів ЄС у сфері використання тепла.
ЯЦЕК ПЄХОТА, президент Польсько-Української Господарчої Палати
«Я був наймолодшим парламентарним діячем в час занепаду старої системи. Я брав участь в економічних реформах, допомагав при підготовці спеціального пакета законів прем’єр-міністра Лєшека Бальцеровича. А наприкінці завершував переговори Польщі з Єврокомісією перед вступом у Євросоюз. І тепер я радий, що я можу застосовувати цей досвід при керуванні Польсько-Українською Господарчою Палатою. Палатою, котра поєднує українських і польських підприємців».
СЛАВОМИР МАТУШАК, керівник економічного відділу Посольства Республіки Польща у Києві
«Польський досвід у сфері термомодернізації може бути цікавим для України, оскільки польсько-українська співпраця в цій галузі може посприяти, як зменшенню використання тепла, так і покращенню стану природного середовища. І ще зменшення залежності від імпорту газу, в тому числі і від північного вашого сусіда».
Із семи західних областей дві: Львівська і Тернопільська потрапили у програму польської допомоги для України. Голова облдержадміністрації Степна Барна зазначив, в області вже реалізовують програму термомодернізації.
СТЕПАН БАРНА, голова ТОДА
«Більше того, ми говоримо сьогодні про те, що цілий комплекс заходів ми вже сьогодні здійснюємо: в рамках фінансування за рахунок коштів державного бюджету і коштів місцевого бюджету. Зокрема в цьому році ми виділили більше 50 мільйонів гривень сумарно на реалізацію енергоефективних заходів в Тернопільській області».
СЛАВОМИР МАТУШАК, керівник економічного відділу Посольства Республіки Польща у Києві
«Окрім урядових програм є програми міжнародних фінансових організацій, в тому числі Європейський банк реконструкції та розвитку».
Оскільки частину фінансування на додаткове утеплення будівлі для зменшення енергоспоживання виділяють із держбюджету, в Україні діють спеціальні програми кредитування.
СТЕПАН БАРНА, голова ТОДА
«Принагідно, хотів би проінформувати, що з сьогоднішнього дня починає діяти і функціонувати в Тернопільській області програма «Теплий кредит». Тому всі жителі Тернопільської області можуть звернутися до «Ощадбанку» або до управління соціального захисту органів державної влади з тим, щоб відновити фінансування, кредитування, по програмі «Теплий кредит», з тим, що держава компенсовує 30% суми тіла кредиту».
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Тернополя та області.