На Вознесіння Господнє у Тернополі освятили лемківську церкву

Автор:     Опубліковано: 9 Червня 2016 о 19:15    656 переглядів

На Вознесіння Господнє у Тернополі вперше провели «Лемківський кермеш», свято приурочили до дня освячення нової церкви. На захід завітали кілька тисяч людей, була і наша Мар’яна Феник.

 ВІРА ДУДАР, господиня «Лемківського кермешу»

« Це символізує нашу маленьку родину лемківську, наш великий дім лемківський, а його представники ґазда і ґаздиння».

Такими вітальними словами господар і господиня свята вітають гостей. Ігор Дуда і Віра Дудар, пояснюють, це дуже почесна і відповідальна місія.

ВІРА ДУДАР, господиня «Лемківського кермешу»

«Дуже хочемо, щоб ця територія стала частинкою тої Лемківської землі, яку ми лишили в свій час, яку наші предки лишили».

 ІГОР ДУДА, господар «Лемківського кермешу»

«Наша церква іменується «Вознесіння Господнього» і невипадково сьогодні посвячення, бо сьогодні свято, велике свято Вознесіння Господнього. Це буде щорічне свято, празник, по-лемківськи звучить це «Лемківський кермеш».

Ця невеличка церква «Вознесіння Господнього» відображає традиційну лемківську архітектуру і є культурним та духовним осередком для громади.

 ІГОР ДУДА, господар «Лемківського кермешу»

«Такі церкви ми маємо у Львові, в Івано-Франківську відкрито кілька тижнів тому назад. А сьогодні відкриваємо у Тернополі».

З цієї нагоди у Тернопіль приїхало чимало гостей.

 ВОЛОДИМИР БЕК,  представник товариства «Лемківщина» (м. Козова)

«Нас приїхало понад 60-ть чоловік, двома бусами, десь певно машин коло 6-8. Я кожного разу заїжджаю тут до церкви, як вона будувалася, від початку, від фундаменту, і аж поки її не звели. На протязі року, тільки є якась хвилинка, я завжди тут, я себе чую так, як на рідній землі».

Приїхали гості із різних куточків не лише Тернопільщини, але й України: представники лемківської громади з Львівщини, Івано-Франківщини, Житомирщини, Київщини.

ВАСИЛЬ МУЛЕСА, голова Всеукраїнського товариства «Лемківщина»

«Сьогодні знакова подія на небі і на землі, тому що поєдналося небо і земля, Господня церква на землі, Господь Бог у небі і він все це бачить. Сьогодні тут львів’яни, тернополяни, Закарпаття, сьогодні тут Київщина. Тут зібралися ті кращі сили лемківські, дух, які розкидані по всьому світі».

ОЛЕКСАНДР ВЕНГРИНОВИЧ, голова Тернопільської обласної організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина»

«Будуть виступати наші солісти з товариства «Лемківщина». Приїхав до нас, Микулинці приїхали, надзвичайно красивий фольклорний, вони виступали в Києві, дуже прекрасні мають одяг лемківський. Приїхали з Підзамочку діточки і колектив. Хочемо, щоб наша громада кожен рік, 9 червня, отут відбулося свято»

Колектив із Підзамочку, Бучацького району у своєму репертуарі має кілька сотень лемківських пісень. Деякі із них вони заспівали на кермеші у Тернополі.

 ГАННА КОВАЛИШИН, керівник народного фольклорно-етнографічного ансамблю «Лемковина»

«Я хотіла б трошки поговорити на лемківській мові, бо як ми не будемо говорити, по лемківське, ми не будемо називатися, що ми є лемки. Це нам передалося любов до лемківської пісні і до церкви, до тих країв, і так співаємо. Хочемо, щоб нас почули і будемо так голосно співали, щоб почули далеко на нашій далекій землі».

Ганна Ковалишин розповідає, їхній колектив складається із трьох поколінь лемків.

 ГАННА КОВАЛИШИН, керівник народного фольклорно-етнографічного ансамблю «Лемковина»

«Ми завжди співаємо лемківські пісні і в репертуарі в нас завжди тільки лемківські пісні. І будемо співали такі дуже гарні пісні: «Де би лемко не був», але ми дуже багаті. Ми багаті тому, що ми вміємо триматися в купці».

Громада лемків підкреслює, святкування буде щорічними і закликають долучатися всіх охочих.

залишіть коментар